Covid Sonrası Dönemde Uzaktan İSG Eğitimi: Avantajları Ve Zorlukları

Birkaç senedir uğraştığımız küresel Covid salgını, yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirerek neredeyse her alanda yeni zorluklar ve imkanlar ortaya çıkardı. Bu değişikliklerden birisi ise uzaktan eğitim olanaklarının fark edilmesi ve popülerleşmesi oldu. Bu blog gönderimizde, Covid sonrası dönemde uzaktan İSG eğitimi almanın avantajlarından ve zorluklarından bahsedeceğiz. Umuyoruz ki size eğitiminizle ilgili karar vermede yardımcı olacak.

Nereden Çıktı Bu Uzaktan Eğitim?

Uzaktan İSG eğitimine, bu eğitimin artılarına ve eksilerine geçmeden önce biraz son dönemlerde oldukça popülerleşen “uzaktan eğitim” kavramından bahsedelim. Uzaktan eğitim, işgücüne eğitim içeriği sağlamak isteyen işletmeler için özellikle geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde oldukça popülerleşen bir seçenektir. Uzaktan eğitim, e-Öğrenim, web seminerleri, sanal sınıflar ve koçlar gibi birçok öğretim sağlama yöntemleri şeklinde de karşımıza çıkıyor.

2020 ve 2021’deki Covid pandemisi süresünce yürütlen karantinalar, sosyal mesafe kuralları, tam kapanma derken sınıf ortamında olduğu gibi toplantılar artık mümkün değil ve bu da uzaktan eğitime geçişi hızlandırdı. Ek olarak, ev dışında virüse maruz kalmayla ilgili endişeler, birçok kişi için yerinde eğitim fırsatlarını kısıtladı.

Bununla birlikte, teknolojik gelişmeler, insanların dünyanın dört bir yanından eğitimciler ve meslektaşlarla anında bağlantı kurmasını kolaylaştırdı ve kaynakların paylaşıldığı çok sayıda çevrimiçi etkinliğe yol açtı. Uzaktan eğitimin yaygın bir şekilde benimsenmesi, her düzeyde deneyime sahip bireylerin başkalarıyla fiziksel temastan kaçınarak, verimli bir şekilde yeni beceriler kazanmasına veya bu alanlarda uzmanlaşmalarına olanak sağladı.

Peki, Bu Dönem Uzaktan İSG Eğitimine Nasıl Evrildi?

Uzaktan İSG eğitimi, internet erişimi olan herhangi bir yerden dijital olarak gerçekleştirilebilen, iş yeri güvenliği uyumluluğuna yönelik yenilikçi bir yaklaşım olması sebebiyle son birkaç senedir oldukça revaçta. Dijital öğrenme programları, yoğun iş gücü için uygun bir çözüm sunarak çalışanların yüz yüze derslere katılmalarına gerek kalmadan kendi hızlarında öğrenmelerine olanak tanır. Çalışanlar arasında iş yeri güvenliği bilincini ve bilgisini geliştirmek için oldukça etkili bir araçtır ve tehlikeli proseslere ilişkili risklerin azalmasına neden olur.

Uzaktan İSG Eğitiminin Avantajları ve Zorlukları:

Covid sonrası dönemde, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) eğitimlerinin uzaktan verilmesi, hem eğitmenler hem de kursiyerler için birçok avantaj sunduğu için giderek daha popüler hale geliyor. Ancak, uzaktan İSG eğitimi almayı düşünürken akılda tutmanız gereken bazı potansiyel zorluklar da var. Bilinçli bir karar vermek için madalyonun her iki tarafını da düşünmek her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Uzaktan İSG Eğitiminin Avantajları:

Uzaktan İSG eğitimi, günümüzün sürekli gelişen iş dünyasında hem işverenlere hem de çalışanlara büyük avantajlar sunmaktadır. İşverenler için, seyahat masrafları gibi masraflardan muaf olduğunuz için ekonomik olarak bir avantajı vardır. Ayrıca, uzaktan eğitim daha esnektir; çalışanlar, vardiyaları sırasında ya da vardiya dışında herhangi bir zamanda herhangi bir cihazdan öğrenme materyallerine erişebilir. Çalışanlar, kendi programlarına göre öğrenebilme ve diğer kursiyerlerle sanal tartışma oturumlarına katılma özgürlüğünden yararlanır.

Uzaktan İSG Eğitiminin Zorlukları:

Uzaktan İSG eğitimi birçok fayda sağlıyor, ancak tahmin edersiniz ki kendine ait zorlukları da var. Öğreniciler, evlerinde, iş yerinde alacakları eğitimin aynı kalitesini alabilmelerine rağmen, yüz yüze etkileşimin olmaması, İSG konularına bağlılık ve konuları takip düzeylerini azaltabilir. kişiden kişiye değişmekle birlikte, yüz yüze bir eğitmen olmadan, öğrenciler kritik bilgileri tam olarak kavrayamayabilir, kavramları özümseyemeyebilir veya gerçek çalışma durumlarında nasıl uygulanacağını anlayamayabilir.

Ayrıca, İSG eğitmenlerinin, çevrimiçi programlarının öğrenciler için etkili ve ilgi çekici olmasını sağlamak için hazırlık ve planlamaya daha fazla zaman ayırması gerekecektir. Sonuç olarak, uzaktan İSG eğitimi birçok avantaj sunsa da, dikkate alınması gereken kendi zorluklarını da beraberinde getirir.

Tabi ki bunlar alanında uzman, mevzuata harfiyen uygun bir eğitim veren ve kendini bu uzaktan İSG eğitimi konusuna adamış bir kadroyla çözülebilecek şeyler…

Toparlayacak Olursak…

Pandemi, bizleri, yaşamımızın tüm alanlarında ciddi değişiklikler yapma zorunluluğuna itti. Yüz yüze eğitim uzun süredir norm olsa da, birçok kişi uzaktan İSG eğitiminin avantajlarını görmeye başladı. Kendine has avantajları ve zorlukları olan bu göreceli olarak yeni öğrenme yöntemini Arme’yle deneyimlemek, tüm avantajlarını fazlasıyla kullanırken, zorluklarını da en aza indirmeniz anlamına geliyor. Arme’de, kendilerini geliştirmek ve işyerlerinde insanları güvende tutmak isteyen çalışanlar için mükemmel uzaktan İSG kursları sunuyoruz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Paylaşın:

İlgili Yazılar