Ex Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü

Ex Ekipmanların Periyodik Kontrolünde 30 Yıllık Tecrübe: Arme

Tehlikeli bir ortamda çalışıyorsanız, Ex ekipman kullanmanın önemini bilirsiniz. Ancak iş yeriniz doğası gereği tehlikeli olmasa bile, iyi durumda olduğundan emin olmak için Ex ekipmanların periyodik kontrolü son derece önemlidir. Düzenli bir denetim programı izleyerek, potansiyel olarak tehlikeli durumlardan kaçınmaya yardımcı olabilirsiniz.

Ex Ekipmanların Periyodik Kontrolünde TÜRKAK güvencesi Arme’de

Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli cihaz ve tesisatlar önemli risk unsurları arasında yer almaktadır. “Ex-proof cihazlar” olarak da adlandırılan Ex ekipmanların periyodik kontrolü pek çok riskin önlenmesinde ve doğacak zararların azaltılmasında etkili bir kontrol önlemi olarak öne çıkmaktadır.

30 yıldan beri patlayıcı ortamlara yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde, eşine zor rastlanır bir deneyim biriktirdik. Bu deneyimi TÜRKAK kapsamında akredite muayene kuruluşu olarak taçlandırdık ve patlayıcı ortamlara yönelik her türlü uygunluk değerlendirme, muayene, raporlama ve doğrulama hizmetlerini geliştirerek sürdürüyoruz.

Mevzuat Zorunluluğu

Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli ekipman ve tesisata yani ex-proof cihazlara ilişkin olarak mevzuat hükümleri aşağıdaki gibidir:

  • (1) 30/6/2016 tarihli ve 29758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik (2014/34/AB)” kapsamında yer alan iş ekipmanlarının periyodik kontrolü; muayene ve testlere ilave olarak anılan Yönetmeliğe uygunluğunun kontrolünü de kapsar.
  • (2) Patlayıcı ortamda kullanılan iş ekipmanlarının uygunluk kontrolü, iş ekipmanının ilk kurulumu da dâhil olmak üzere ekipmanın türüne göre belirlenen aralıklarla yapılır. Patlayıcı ortamda kullanılan iş ekipmanlarının uygunluk kontrolü esnasında, uygunluk belgesi kapsamındaki özelliklerin devam etme durumuna ilişkin TS EN 60079 ve TS EN ISO 80079 standart serilerine göre hareket edilir.

TÜRKAK Akreditasyonu

Ex ekipmanların periyodik kontrolüne ilişkin akreditasyon, iş gücünün, hizmetlerin ve ürünlerin küresel dolaşımında evrensel standartların karşılandığını gösteren bir sistemdir. Özellikle patlayıcı ortamlarda (ATEX) çalışma yapan kişi ve kurumların kendi alanlarındaki yetkinliğini, kurdukları yönetim sistemini onaylaması açısından TÜRKAK tek yetkili kuruluştur.

TÜRKAK akreditasyonuna sahip Arme’nin, ex ekipmanların periyodik kontrolü alanındaki çalışmaları resmi makamlar, denetim kuruluşları, sigorta ve brokerlik firmaları, değerlendirme kuruluşları, STK’lar vb. üçüncü taraf kuruluşlarınca geçerli kabul edilmektedir.

Arme olarak ex-proof ekipmanların ya da başka bir deyişle Ex ekipmanların periyodik kontrolünü içeren akreditasyon belgemiz kapsamında:

  • Ex ekipman ve tesisat tasarım uygunluk değerlendirmesi
  • Ex ekipman ve tesisat seçim uygunluk değerlendirmesi
  • Ex ekipman ve tesisat montaj uygunluk değerlendirmesi
  • İş ekipmanları yönetmeliğine göre akredite periyodik kontrol
  • Akredite patlayıcı ortam sınıflaması (Zone) doğrulaması

hizmetlerini gerçekleştirmekteyiz.

Ex ekipmanların periyodik kontrolü ile ilgili broşürümüze buradan, referanslarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Ex Ekipmanların Periyodik Kontrolü İçin Bizimle İletişime Geçin!

Ex ekipmanların periyodik muayenesinde 30 yıldır Türkiye’nin bir numaralı şirketi olarak sizlere hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Son derece deneyimli ve sertifikalı denetçilerimiz, deneyimlerini ve son teknoloji yöntemleri kullanarak ekipmanınızın güvenli ve tüm düzenlemelere uygun olduğundan emin oluyor. Daha fazla bilgi almak ve bir muayene randevusu almak için bizimle iletişime geçin.