IOSH Üyelik Kriterlerinde Değişiklik

IOSH (Institution of Occupational Safety and Health) İş Sağlığı ve Güvenliği alanında İngiltere’nin en büyük organizasyonu olarak sağlık ve güvenlik profesyonellerinin kalifikasyonuna uygun çeşitli üyelik kategorilerine sahiptir. Bu güne dek IOSH üyeliği için NEBOSH sertifikalarının geçerliliği mevcuttu. Yakın bir tarihte IOSH üyelik kriterleri değiştirildi. NEBOSH’tan yapılan açıklamaya göre aşağıda açıkladığımız değişikliler gündeme gelmiştir.

IOSH Üyelik Kriterlerindeki Değişiklikler:

16 Ağustos 2022’de NEBOSH’un sitesinde yapılan detaylı açıklamada IOSH üyelik kriterlerinde yapılan değişiklikler şu şekilde belirtiliyor:

“Akreditasyon süreçlerinde yapılan değişikliklerin bir parçası olarak IOSH, düzenlemeye tabi olmayan yeterlilikleri artık akredite etmeyecektir. NEBOSH’un düzenleyicisi SQA Accreditation, şu anda Birleşik Krallık dışında düzenleme yapmamaktadır.

Bu, yeterlilik değerlendirmesini Birleşik Krallık dışında alan/almış olan herhangi bir NEBOSH öğrencisinin, 31 Ağustos 2022’ye kadar NEBOSH yeterliliği ile IOSH üyeliğine başvurmazsa NEBOSH kalifikasyonunun IOSH üyeliği için kullanmaya uygun olmayacağı anlamına gelir.”

Buna göre hali hazırda NEBOSH sertifikasına sahip kişiler 31.08.2022 tarihine dek isterlerse IOSH üyeliği  yaptırabilirler. Bu tarihten sonra IOSH üyelik kriterlerini değiştireceği için yeni kriterlere göre başvuru yapılması gerekiyor.

NEBOSH Bu Konuda Ne Yapıyor?

“NEBOSH yeterlilikleri, uzun yıllardır IOSH tarafından üyelik için akredite edilmiştir ve NEBOSH yeterliliklerini IOSH üyelik başvurularında kullanmak isteyen öğrencilerimiz üzerindeki etkiyi en aza indirmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar.

NEBOSH şu anda ek düzenleme başvurusu da dahil olmak üzere IOSH gerekliliklerini karşılayacak diğer seçenekleri araştırmaktadır.”

Bu arada, NEBOSH yeterliliklerini Birleşik Krallık dışında alan öğrenicilerin, katılmak için NEBOSH yeterliliklerini kullanabilecekleri başka önemli meslek kuruluşları vardır. Bunlar IIRSM, BCRSP ve BCSP’dir. Bu kuruluşlar, dünya çapında on binlerce sağlık, güvenlik ve risk profesyonelini temsil etmektedir.

Lütfen  NEBOSH web sitesindeki yeterlilik sayfalarını ziyaret ediniz:

https://www.nebosh.org.uk/qualifications/ (Profesyonel Tanıma sekmesi altında)

NEBOSH Diploması veya Yüksek Lisans yeterliliği sahipleri de NEBOSH Alumni’ye katılmaya hak kazanırlar. Katılmak ücretsizdir ve mesleki gelişimi desteklemek için kaynaklar ve etkinlikler sağlar.

Öğrenciler İçin Önemli Bilgiler:

  • Sertifikalarında  SQA Akreditasyonu logosu bulunan NEBOSH yeterlilik sahiplerinin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Başvuru anında IOSH kurallarına göre üyelik başvurularına yönelik yeterliliklerini normal şekilde kullanmaya devam edebilirler.
  • Değerlendirmelerini Birleşik Krallık dışında yapan, sertifikasında SQA Akreditasyon logosu bulunmayan ve IOSH üyeliğine başvurmak isteyen NEBOSH yeterlilik sahipleri, 22 Ağustos 2022’den önce NEBOSH’a kayıtlı olmaları koşuluyla yine de başvurabilirler. Sertifika bir beyan tarihi ile basılacak ve bu, 31 Ağustos 2022 son tarihinden önce NEBOSH sistemlerine dahil edildiğinin kanıtını sağlayacaktır.
  • Birleşik Krallık dışında bir NEBOSH değerlendirmesine girmek ve ilgili kalifikasyonu IOSH üyeliği için kullanmak isteyen öğrenciler, 22 Ağustos 2022’ye kadar NEBOSH sistemlerine (Öğrenim Ortakları aracılığıyla) kaydolmuş olmalı ve kalifikasyonlarını 31 Ağustos 2024’e kadar tamamlamış olmalıdır.*

*IOSH, üyelik standartlarını, tanınma ve not giriş koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar. Lütfen başvuru sırasında en son IOSH uygunluk kriterlerini kontrol edin.

Kısaca 22 Ağustos 20222ye kadar herhangi bir NEBOSH programına kayıt yaptıran öğrenciler 31 Ağustos 2024’e kadar yukarıda bahsettiğimiz IOSH üyelik kriterleri değişikliklerinden etkilenmeden başvurabileceklerdir.

IOSH eğitimlerimize buradan, NEBOSH eğitimlerimize buradan erişebilirsiniz.

Paylaşın:

İlgili Yazılar